Promocje
ADIDAS LIBRIA LEKKIE SANDAŁY SPORTOWE
ADIDAS LIBRIA LEKKIE SANDAŁY SPORTOWE
169,00 zł 119,00 zł
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Czy w butach biegowych można chodzić?

Czy w butach do biegania można chodzić?

Moda na bieganie słusznie zatacza, coraz większe kręgi wśród amatorów zdrowego stylu życia. Bieganie daje spore korzyści zdrowotne – poprawia kondycję, siłę i wytrzymałość, wzmacnia system sercowo-naczyniowy, ćwiczy mięsnie całego ciała, zwłaszcza nóg, brzucha a nawet ramion! Świetnie również spala zbędne kalorie i jako trening „kardio” niweluje tkankę tłuszczową. Więc cała kultura biegania przeniosła się również do stylu życia. Często widzimy również miejskie stylizacje modowe w których zauważamy buty do biegania.

 

Czy takie –rozwiązanie jest dobre i korzystne, czy można, warto buty biegowe stosować do codziennego użytku?


Warto tu nadmienić, że oprócz butów biegowych w ofercie większości producentów obuwia sportowego są buty tzw. Lifestylowe, są to buty służące do chodzenia po mieście, które często wykorzystują zalety butów treningowych, takich jak oddychająca cholewka, wytrzymałość i amortyzacja.

 

Wracając do butów typowo biegowych trzeba wziąć pod uwagę fakt, że ich bardzo istotnym czynnikiem jest amortyzacja, czyli ochrona naszego układu mięśniowo-kostnego przed nadmiernymi obciążeniami powstałymi w warunkach biegu. W butach firmy Nike jest to sprężysta pianka Lunarlon użyta np. w modulu Nike Lunartempo.
Na co dzień nie potrzebujemy tak dużej amortyzacji, gdyż trzeba wziąć pod uwagę, że buty do biegania z dobrą ochroną to wydatek ok. 300 zł, a amortyzacja zarówno piankowa jak i powietrzna z czasem słabnie i zużywa się. 
Natomiast, jeżeli planujemy dzień, w którym czeka nas duża aktywność fizyczna i wiele chodzenia, to założenie butów do biegania może być dobrym pomysłem - mniej odczujemy zmęczenie stóp podczas dłuższych wędrówek.


Kolejnym istotnym czynnikiem jest miękkość zwiększona wentylacja. Często buty do biegania są wykonane z miękkich dopasujących się do stopy materiałów tekstylnych. Są zazwyczaj bardzo przewiewne i cienkie.  Podczas biegania, gdy nasza stopa naturalnie rozgrzewa się i poci, jest to bardzo korzystna cecha. Natomiast podczas zwykłego chodzenia, szczególnie w zimne i wietrzne dni, stopy w butach do biegania mogą nam zwyczajnie marznąć.  To nie oznacza, że musimy całkowicie rezygnować z butów sportowych, ale lepiej jest wówczas założyć te ze skórzaną cholewką, np. Puma Archive

 

Następną sprawą to ścieralność. Większość butów biegowych ma podeszwę zewnętrzną, wzmocnioną gumą węgłową, dzięki której możemy w butach zrobić więcej kilometrów, nie martwiąc się o jej ścieralność.  Wada tego rozwiązania jest taka, że guma węglowa może brudzić podłogi na czarno, więc pamiętacie, aby butów biegowych nie używać na halach sportowych, czy nawet do chodzenia po biurze w lamach lifestyle’u. ;).  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe